bolsos michael kors nike huarache baratas montblanc boligrafos nike outlet polos ralph lauren baratos oakley baratas michael kors bolsos new balance 574 new balance baratas boligrafos montblanc nike air force baratas polo ralph lauren baratos nike air force 1 nike huarache

nike blazer damskie nike blazer sklep moncler kurtka oakley praha ray ban praha abercrombie mikina polo ralph lauren praha hollister praha hollister mikina abercrombie praha michael kors kabelky hollister sk air jordan tenisky nike free 5.0 bayan nike free run bayan

Головна Новини Контакти

cheap air jordans uk cheap mont blanc pens hollister outlet uk adidas jeremy scott uk hollister outlet cheap air jordans gucci belts uk nike shox uk cheap nike air max 90 gucci belt uk

Офіційна інформація
   
Наше місто
   
Економіка міста
     
Гуманітарна сфера
     
Сервіс та відпочинок
   
Опитування
Які Ви бачите шляхи виходу з кризи житлово-комунального господарства?
Створення ОСББ
Реприватизація житлового фонду
Підвищення тарифів на послуги
Байдуже
Результати
Архiв опитувань

uggs sko louis vuitton oslo nike sko polo ralph lauren dame louis vuitton norge oakley norge parajumpers norge oakley briller polo ralph lauren salg moncler jakke ray ban solbriller canada goose norge ray ban norge woolrich jakke parajumpers salg

Українські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
Туристична Свалявщина
Міські новини
Почесні громадяни Сваляви-2009
19.10.2009
Перша - її Високість Жінка
 
До 100-ліття з дня народження Магдалини Добош-Мацкової. Штрихи життєпису

Магдалина Добош народилася 4 липня 1909 року у багатодітній родині відомого на теренах краю педагога Івана Добоша в селі Неліпино.

У 1928 році закінчила Мукачівську гімназію і вступила на філософський факультет Празького університету, який блискуче закінчила у 1933 році за фахом германістика.

До 1936 року вчителює у Свалявській горожанській школі. 1936-1938р.р. – викладач філософії та етики у Берегівській гімназії. З вересня 1938 до вересня 1944 року - викладач Мукачівської вчительської семінарії.

У липні 1945 року Магдалину Іванівну було призначено першим директором Свалявської середньої школи (нині ЗОШ №1). У липні 1946 року її призначено завідувачем Свалявським окружним відділом народної освіти, однак у 1947 році, на її прохання, вона знову повернулася в школу вчителювати.

Всередині 60-х років її досвід роботи було узагальнено і на базі навчального закладу створено першу в області школу кращого досвіду роботи для молодих вчителів, праобраз інституту післядипломної практики, а заразом і базової кафедри німецької філології Ужгородського державного університету.
Наприкінці 60-х років Магдалина Мацкова зробила переклад творів відомих німецькомовних авторів Гайне, Лессінга, Міллера, Гете. До перекладацької творчості її спонукав Андрій Карабелеш.

Посіяні Магдалиною Іванівною Добош-Мацковою зерна доброго, розумного, вічного дали рясні плоди. Жила вона чесно, сповна віддаючи себе улюбленій і нелегкій вчительській праці, вписавши свою сторінку в історію шкільництва краю.
 
Відгук учня : «Магдалина Іванівна була першою жінкою Свалявщини, яка здобула вищу освіту, першим директором Свалявської середньої школи у повоєнні роки (1945), першою жінкою, яка очолила окружний відділ освіти (1954-1946), першою і поки що єдиною жінкою на теренах краю, яка заявила про себе як перекладач, інтерпретатор класичної німецької поезії, а головне – Магдалина Іванівна була Учителем з ласки Божої!»

Федір Куля, перекладач, випускник Свалявської СШ 1952 року
 
Кілька слів про те, як йти в ногу з життям
Омелян Васильович Ганчак . Коротка біографія довгих літ

Омелян Васильович Ганчак народився 17 липня 1930 року в селі Іванівці на Мукачівщині. Там закінчив початкову школу. З 1941 по 1945 роки навчався в Мукачівській горожанській школі. Після її закінчення вступив до Мукачівського кооперативного технікуму, навчання у якому завершив у 1948 році. На початку наступного року був направлений на роботу в Тернопільську область, де працював до травня 1951 року на посаді плановика-економіста Золотниківської райспоживспілки. З травня 1951-го до жовтня 1954 року служив в армії. Відтак був призначений товарознавцем Свалявської райспоживспілки. Через чотири роки – завідувачем торгового відділу, а з серпня 1960 – директором рай універмагу в системі райспоживспілки. В грудні 1964 року закінчив Львівський торгово-економічний інститут. У серпні 1973 року був призначений директором районного об»єднання роздрібної торгівлі райспоживспілки. З грудня 1974-го – керуючий Свалявським відділенням Закарпаткурортторгу, з січня 1981-го до 1998 року – директор Свалявського міськторгу. 

За час роботи Омеляна Васильовича Ганчака в системі міськторгу було проведено значну роботу з удосконалення та покращення обслуговування покупців. В той період було збудовано оптову базу, Кафе «Уклин», реконструйовано гастроном №1, універмаг «Курортний», магазин «Електрон», кафе «Солодощі» і багато інших об»єктів торгівлі у нашому місті.
 
... І бліц-інтерв’ю на вулиці Головній

- Як ся маєте, Омеляне Васильовичу?

- Та, нівроку, як усі, хто ще має дяку 80-річчя справляти.

- Отже, хочете життєві підсумки підвести?

- Думаєте, є коли? Вийшов у місто, бо треба буханку на вечерю купити. А дома – ремонт. Час уже й затишок створити, аби взимку через протяги дочка Віта не мерзла.

- Як ви, Омеляне Васильовичу, даєте ради дочці? Самі?

- Та ні, я не сам, дочка Марія з чоловіком Олександром та внуки завжди з нами. Та й друзів маю, і з су-сідами честуємося.

- Як вам нинішня торгівля?

- Добре, що немає дефіциту товарів. Не дуже добре, що тепер у торгівлі люди, які не мають про неї знань, не розуміють, з якого боку до прилавка треба підходити.

- Чи згадуєте, як у 80-90-х боролися з дефіцитом?

- Як не згадувати! Було тоді чимало клопоту. Як той товар поділити, щоб кожному потребуючому дісталося, щоб кожна свалявська дитина мала свій літр молока та 200 грамів масла, щоб кожна свалявська газдиня мала півкіловий дараб ковбаси, аби зготувати чоловікові сніданок, щоб кожна молода пара мала змогу на своєму весіллі по-людськи погостити своїх гостей…

- Чим нині тішитеся?

- Що можу і вам, і всім іншим добрим свалявцям поклонитися. Що відкриті ті магазини, які ми будували і відкривали, що чимало в них працює тих людей, які і зі мною працювали. Що торгівля лицем до людей повернута. Одна з найдавніших професій, айбо – жива, як ніяка інша, і ще довго буде жити, і нас усіх переживе.

- Здоров’я вам доброго, Омеляне Васильовичу! І сердечно дякуємо за урок мудрості!
  
 
Міськвиконком
[версія для друку]


Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют

Сайт створено Інститутом трансформації суспільства в рамках програми МАТРА КАП Посольства Королівства Нідерланди в Україні
TyTa