bolsos michael kors nike huarache baratas montblanc boligrafos nike outlet polos ralph lauren baratos oakley baratas michael kors bolsos new balance 574 new balance baratas boligrafos montblanc nike air force baratas polo ralph lauren baratos nike air force 1 nike huarache

nike blazer damskie nike blazer sklep moncler kurtka oakley praha ray ban praha abercrombie mikina polo ralph lauren praha hollister praha hollister mikina abercrombie praha michael kors kabelky hollister sk air jordan tenisky nike free 5.0 bayan nike free run bayan

Головна Новини Контакти

cheap air jordans uk cheap mont blanc pens hollister outlet uk adidas jeremy scott uk hollister outlet cheap air jordans gucci belts uk nike shox uk cheap nike air max 90 gucci belt uk

Офіційна інформація
   
Наше місто
   
Економіка міста
     
Гуманітарна сфера
     
Сервіс та відпочинок
   
Опитування
Які Ви бачите шляхи виходу з кризи житлово-комунального господарства?
Створення ОСББ
Реприватизація житлового фонду
Підвищення тарифів на послуги
Байдуже
Результати
Архiв опитувань

uggs sko louis vuitton oslo nike sko polo ralph lauren dame louis vuitton norge oakley norge parajumpers norge oakley briller polo ralph lauren salg moncler jakke ray ban solbriller canada goose norge ray ban norge woolrich jakke parajumpers salg

Українські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
Туристична Свалявщина
Міські новини
Масарикова школа
12.10.2011

Водночас і відновити її назву - школи Масарика та встановити на своє місце бюст цього відомого чеського діяча. Багато хто з молодих, мабуть, і не знає, з чим пов'язана така назва, та й, взагалі, про становлення цього навчального зак­ладу. Тож пропонуємо увазі читачів деякі матеріали з архіву, які підготували для опублікування Оксана ГАВЕЙ - практич­ний психолог і Томаш ГОРВАТ - вчитель фізвиховання Сва­лявської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1.

Теперішня Свалявська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 бере відлік часу з далекого 1922 року. Тобто у 1922-1923 навчальному році було відкрито горожанську шко­лу з руською мовою викладання, а в 1926-1927-му - перший па­ралельний клас з чеською мо­вою навчання. Директором зак­ладу був Дем'ян Гадяк, родом із Львівщини, який потім емігрував до Чехії. На основі конкурсу в 1928 році директором стає чех Богумир Гулка.

У 1928-1929 навчальному році в школі налічувалось 8 класів, у яких навчалось 302 учні. При­міщення було тісне для роботи і тому прийняли рішення збудува­ти нове. Зведення нової горожанської школи розпочалось 28 січня 1928 року, закінчення і відкриття якої відбулось 28 жовт­ня 1932 року. Нова школа (нині це ЗОШ № 1) була збудована на кошти Томаса Масарика - першо­го президента Чехословаччини. Використано 3 млн. крон. Перед входом у приміщення нової шко­ли на стіні було вибито назву: „Ма­сарикова школа". У навчальному закладі відкрито 8 класів, у чоти­рьох з них займались 113 учнів чеською, в інших 4-х 208 - русь­кою мовами. До чеських класів ходили чехи та євреї; до руських - діти місцевого населення м. Сваляви та навколишніх сіл.

З 1 липня 1937 року директо­ром горожанської школи було призначено професора Івана Григоровича Лендєла як найста­рішого члена колективу.

З листопада 1938 року по бере­зень 1939-го приміщення Маса­рикової школи було зайняте уч­нями Мукачівської торговельної академії у зв'язку із захопленням м. Мукачева угорцями на основі віденського арбітражу.

З 1 вересня 1938 року Сва­лявська гімназія була поділена на дві школи - одна з чеською, а друга - з руською мовами навчан­ня. Директором руської школи залишився І. Г. Лендєл, а чеської Л. Сурма. З приходом угорців у 1939 році знову розпочинається мадяризація населення Закар­паття. Навчання у школах ведеть­ся угорською мовою. Воно було платне (плата символічна), відмінники від неї звільнялись.

З 1940 до 1945 року у школі роз­міщувався військовий госпіталь. У жовтні 1944 року м. Сваляву було визволено від окупантів.

У подальші роки навчання на Закарпатті велось за програма­ми УРСР. Були ліквідовані на­родні та горожанські школи. Першим директором нової ра­дянської Свалявської середньої школи була Магдалина Іванівна Добош (родом з Неліпина). По­мічником з навчальної частини - С. П. Дігтяр (родом із Микола­ївської області).

З жовтня 1945 року в при­міщенні Масарикової школи роз­почалось навчання. В ній було 13 класів, у яких займалось 357 учнів. У цьому навчальному році при школі був один 9-й клас, який складався з учнів, які навчались на Закарпатті до радянської вла­ди на І-ІІ курсах гімназії, торгової академії та вчительської семі­нарії. По закінченні навчання учні 5-9 класів складали випускні та перевідні екзамени з програ­мою полегшеного типу. Педко- лектив СШ налічував 16 вчителів, з них 11 осіб прибули із східних областей.

Другий директор Свалявської середньої школи - Іван Іванович Мельник. У 1946-1947 навчаль­ному році середню школу закін­чили перші 11 випускників деся­того класу, яким було вручено атестати зрілості. Випускниця Гафія Малильо нагороджена зо­лотою медаллю, Михайло Ганинець - срібною. Ці медалі в той час давали право вступати в будь-який навчальний заклад без екзаменів.

Того ж навчального року в школі було 510 учнів, навчання прово­дилось у дві зміни. Для вихо­ванців із периферії при школі було відкрито інтернат, в якому проживав 31 учень 8-10 класів.

На початку нового навчального року директором призначено Петра Мойсійовича Компанійця, якого через рік замінив завпед Сергій Петрович Дігтяр. Він вніс значний особистии вклад у роз­виток Свалявської СШ N2 1, вміло керував педколективом, пос­тійно спрямовував його діяльність на покращення робо­ти школи, професійне зростання вчителів.

З 1951-1952 навчального року школу очолював І. О. Задворнии. За 1947-1953 роки СШ закінчи­ли 273 учні і отримали атестат зрілості. Із них 2 золоті медалі­сти, 3 - срібні.

6 липня 1953 року директором Свалявської середньої школи № 1 призначено Василя Івано­вича Туряницю.

У 60-ті роки розпочалась добу­дова. До Масарикової школи було зведено 3-поверхову споруду ННК на 18 класних приміщень. Ця добудова покращила на­вчально-матеріальну базу, доз­волила частині учнів займатися у першу зміну. У закладі існував ляльковий театр. У початкових класах була заведена предмет­на система. За період з 1953- 1971 навчальні роки 1422 учні отримали атестат зрілості, з них 61 нагороджений золотою ме­даллю, 55 - срібною.

1968-1969 навчальний рік роз­почали першокласники з шести років. У школі було створено три кімнати для денного сну, просто­ру ігрову, їдальню з буфетом.

З 1971-го по 1974 рік директором школи працювала Єва Йо­сипівна Шепа. Завучами - мате­матик Михайло Михайлович Янцо (з навчальної частини), Михайло Михайлович Канчій (з виховної роботи), український філолог Ольга Василівна Чайковська (за­вуч початкових класів).

Через три роки школу очолив Іван Іванович Стегура.

На початку 80-х був спорудже­ний народним методом на­вчально-виробничий комбінат із шкільними залом і бібліотекою.

Протягом наступних років згідно (з відповідними завданнями, визначеними реформою освіти, школа здійснювала поступовий перехід до навчання дітей з шес­тирічного віку.

У 1990-1991 навчальному році відкрито експериментальний клас-вирівнювання (18 учнів). Класоводом була Марта Юріївна Боднар.

ЗО серпня 1992 року директо­ром загальноосвітньої Школи I- III ступенів № 1 призначено Томаша Васильовича Горвата. На цей час у школі працювали 97 вчителів. Учнівський колектив становив 1583 чоловік. У цьому ж навчальному році дирекція виділила приміщення для учні­вського парламенту та педагогів- організаторів з учнівської молоді.

З 1 вересня 1993 року відміне­но кабінетну систему. Залиши­лись два хімічні, фізичний, біоло­гічний, англійський кабінети. Усі інші класи мали визначені свої приміщення на постійній основі. Також відбувся перехід школи на п'ятиденний робочий тиждень. Усі 54 класи навчалися в одну зміну, крім третього і четвертого.

З вересня 1999 року по вере­сень 2001 року директором пра­цював Василь Павлович Русин, з 2001-2007-го - Іван Васильович Воробканич, з 2007-2008-го - Антонін Іванович Вайдич.

З жовтня 2008 року і дотепер школу очолює Іван Васильович Воробканич.

svalyava.org/news

[версія для друку]


Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют

Сайт створено Інститутом трансформації суспільства в рамках програми МАТРА КАП Посольства Королівства Нідерланди в Україні
TyTa