bolsos michael kors nike huarache baratas montblanc boligrafos nike outlet polos ralph lauren baratos oakley baratas michael kors bolsos new balance 574 new balance baratas boligrafos montblanc nike air force baratas polo ralph lauren baratos nike air force 1 nike huarache

nike blazer damskie nike blazer sklep moncler kurtka oakley praha ray ban praha abercrombie mikina polo ralph lauren praha hollister praha hollister mikina abercrombie praha michael kors kabelky hollister sk air jordan tenisky nike free 5.0 bayan nike free run bayan

Головна Новини Контакти

cheap air jordans uk cheap mont blanc pens hollister outlet uk adidas jeremy scott uk hollister outlet cheap air jordans gucci belts uk nike shox uk cheap nike air max 90 gucci belt uk

Офіційна інформація
   
Наше місто
   
Економіка міста
     
Гуманітарна сфера
     
Сервіс та відпочинок
   
Опитування
Які Ви бачите шляхи виходу з кризи житлово-комунального господарства?
Створення ОСББ
Реприватизація житлового фонду
Підвищення тарифів на послуги
Байдуже
Результати
Архiв опитувань

uggs sko louis vuitton oslo nike sko polo ralph lauren dame louis vuitton norge oakley norge parajumpers norge oakley briller polo ralph lauren salg moncler jakke ray ban solbriller canada goose norge ray ban norge woolrich jakke parajumpers salg

Українські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
Туристична Свалявщина
Міські новини
Свалява : Кінець світу й ефект... емоційного «зараження»
14.12.2012

Дата 21.12.2012 дає привід замислитися над вічним — Життям і його Сенсом.

Дивний цей кінець року: люди одночасно готуються до двох суперечливих подій — кінця світу (принаймні, обговорюють) і Нового року. Психологи кажуть, що це — в природі людини: одночасно любити і ненавидіти, думати над кінцем і планувати життя на п’ять років уперед, боятися і... жартувати. Адже яку майстерність показали креативники — скільки жартів, скільки анекдотів на цю тему! Наприклад, «Кінець світу — 21.12.2012. Що ж виходить? Ми цілий тиждень відпрацюємо, як ідіоти, а вихідних не буде?» «Кінець світу — а ти не нафарбована (і торгова марка)?», «Кінця світу не буде. Заміж ще не вийшла...»

У будь-якому разі, слово «кінець» не дає людям спокою: ми чи то дратуємося, коли чуємо щось про це, чи то відпускаємо свої репліки, чи починаємо повчати, чи жартуємо — всі ці реакції тільки підтверджують, що нам не все одно. Причина в тому, що ця тема торкається, мабуть, глибинних пластів людської природи і психіки: це питання сенсу життя, своєї місії у світі, питання душі, вічності.

— Термінальні стани («предельные» — ті, що дають відповідь на запитання, заради чого ми живемо) є дуже смислово навантаженими для людини. Актуалізація таких тем, як тема кінця світу, змушує людину замислитися над сенсом життя, над усвідомленням свого шляху, історичної епохи, своєї місії, — зазначає кандидат психологічних наук, науковий співробітник Інститут соціальної та політичної психології НАПН України Павло ФРОЛОВ. — Тема смерті, тема знищенності життя торкається дуже глибоких пластів людської свідомості. Звичайно, коли ми — в повсякденній суєті, коли весь час кудись поспішаємо, то про сенс життя і про кінець життєвого шляху нам не залишається часу думати. А тут є можливість говорити на тему смерті — робити те, чого сучасна людина уникає (а це справді так). Саме тому актуалізована тема смерті, тема кінця зачіпає людей. Тож у цьому можна знайти й «плюси» — щоб це стало приводом задуматися, чи все ми правильно робимо в цьому житті. Причому суттєво — як це подавати, бо можна і налякати людей, і позбавити їх сенсу.

Добре придумали психологи. Зараз у Києві проходять записи в екзистенційно-терапевтичні групи, які збиратимуться увечері 20 грудня цього року і на яких учасники говоритимуть на екзистенційні теми. Психологи кажуть, що «увага до 21.12.2012 підштовхує суспільство до усвідомлення власної кінцевості, вивільняючи колосальну кількість життєвої енергії, яка може, за неадекватного розуміння, вилитися в масовий психоз...» Тож пропонують охочим поговорити на теми сенсу життя, усвідомлення того, що життя — не вічне, на теми самотності й близькості людей, наших бажань і неможливості їх здійснення, якості свого життя тощо. Тобто про те, на що ми в щоденному житті «не маємо» часу. Звичайно, добре було б, щоб наше суспільство рефлектувало на такі теми — незалежно, чи це «кінець» світу, чи Новий рік, чи 8 Березня, чи 9 Травня. Можливо, трохи ставало б здоровішим: краще вже гроші витратити «на психолога», ніж на атрибути масового психозу. Про це говорить доктор психологічних наук Олена ЛІЩИНСЬКА.

— Звідки ажіотаж? Його підкріплюють і ЗМІ, які розраховують на якісь сенсації... Я відслідковую репортажі, і майже по всіх каналах у сюжетах пропонують і бункери такі, і бункери сякі, і якісь набори... Тема кінця світу, як і тема Різдва, пішла в комерціалізацію, оскільки тиражується, — каже Олена Ліщинська. — Якщо взяти останні 500 років історії, то кінця світу чекали досить часто. Щойно з’явиться якась секта або якийсь лжепророк — відразу чекають кінця світу. Комерційний успіх — це перша вигода, по-друге, так дехто здобуває владу — бо люди думають про це, дослухаються, тож ними можна керувати. Страх смерті — це базовий страх. Доросла людина адекватно ставиться до своєї індивідуальної смерті, але вона не може спокійно ставитися до смерті людства як такого... Тут діє ефект емоційного «зараження». Я обговорювала цю тему з колегами-психологами і мала нагоду дізнатися, що, приміром, у Кіровограді, в Сумах цю тему обговорюють дуже активно, натомість в Івано-Франківську — не дуже. Різні люди по-різному «заражаються»: все залежить від картини світу, яка склалася в конкретної людини, наскільки вона довіряє інформації, які джерела цієї інформації... Ще відіграють роль «страшилки». Американський варіант — Хеловін, наші діти відіграють свої страхи за допомогою страшилок: «у чорній, чорній кімнаті...» Таке враження, що зараз дорослі люди теж грають у таку гру. Думаю, що зараз відбувається природний експеримент, який показує, як можна будь-яку дурницю розкрутити до масового психозу.

На жаль, апокаліптичні теми добре лягають на нашу психологію українців — ментальність людей, які втомилися від невизначеності, від соціально-політичної, економічної нестабільності. Хоча, на думку психологів, українці ніколи не втрачали оптимізму.

— Восени цього року ми провели опитування, які показали, що люди сподіваються на покращення ситуації в Україні упродовж найближчих п’яти років. Тобто, доки вас не запитують про кінець світу, ви сподіваєтеся, що через п’ять років буде краще. А коли вам нагадують, що цей час ось-ось настане, то це починає непокоїти. Ситуація суперечливості властива масовій свідомості, з одно боку — виживання, з іншого — сподівання на краще. Так само — в індивідуальній свідомості: є і одне, і друге. Тому в людині можна пробудити настрої як оптимістичні, так і песимістичні. У ситуації, в якій перебувають нині українці — а це, на жаль, ситуація виживання, — акцентувати масову увагу на чомусь позитивному, — вважає соціальний психолог Павло Фролов.

Якщо подивитися на поведінку людей, котрих ми зустрічаємо на вулицях, у магазинах, у транспорті, то ніщо не показує, що за кілька днів — «кінець». Усі, як завжди, ходять на роботу, в маркети, в поліклініки, хтось одружується, хтось купує цуценят, хтось дописує дисертацію, хтось обмінює квартиру. Мабуть, тема кінця світу — справді, для глибшого спілкування між людьми, для якогось осмислення свого життя. І це — чудово. Класик психоаналізу Зиґмунд Фрейд стверджував: людиною керують дві сили — Ерос і Танатос (бог кохання і бог смерті). Відповідно, одна сила відповідає за потяг до життя, інша — за потяг до смерті. Ці сили в нас є, доки ми — живі. Це як чорне і біле, як добро і зло, як ніч і день — нормальні явища, нормальні стани, котрі не існують одне без одного. Закінчиться один, розпочнеться інший. Тож віддайте Танатосу танатосове і 22 грудня розпочинайте нове життя! 

Оксана МИКОЛЮК, «День»

За матеріалами www.day.kiev.ua

[версія для друку]


Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют

Сайт створено Інститутом трансформації суспільства в рамках програми МАТРА КАП Посольства Королівства Нідерланди в Україні
TyTa