Свалява - офіційний сайт міста

http://www.svaliava.osp-ua.info

Візитівка міста

Місто з чарівно прекрасними, курортними околицями вважають своєрідною візиткою одного з найпривабливіших куточків України – Закарпаття.

Розкинувшись у долині Українських Карпат, де гори переходять у низовину, Свалява наче підковою оповита гірськими хребтами, над якими з півночі височить у підхмар’ї величавий Стой( 1677 м). Це створює природний прилисток міста від панічних вітрів, а з півдня сюди вільно проникає сонячне тепло.

Привабливість цієї місцини, до якої лине затишними вітровіями чисте, оздоровче повітря з навколишніх лісистих верхів’їв і зворів, зселення полонин, зумовлюється ще й тим, що в Свалявську улоговину збігаються з гір кришталеві протоки у швидкоплинні річки.

Споконвіку сучасна благодатна територія Сваляви була надійним прихисником людини. Чисте повітря, животворна ода, багатий рослинний і тваринний світ, барвиста природа з різноманітними формами гірського рельєфу і помірний клімат – все це створювало сприятливі умови для повноцінного життя, формування поселень. Як засвідчують археологічні розкопки, тут жили ще в епоху неоліту ( IV тис до н. е. ) і бронзового віку, а нашими предками були слов’яни – білі хорвати.

Вперше Свалява згадується у документах XII століття. Як село воно також зафіксовано в латинському тексті за 1236 рік. Тоді ще невелике поселення з навколишніми землями належало угорському феодалу Бетке. Згодом воно перейшло до рук угорських королів, які дарували його різним магнатам, великим землевласникам. Все ж примітним є те, що в ІІ половині XIII ст. Свалява, як зазначається в королівській грамоті 1264 року опиняється „по ой бік засіки”, тобто кордону, який проходив між Свалявою і Чинадієвом.

Починаючи з 1790 року Свіалява стає значним населеним пунктом, отримує право на щорічне проведення ярмарку, де продавали худобу, вироби з дерева, скла, лози і глини.

Після розпаду Австро-Угорської монархії свалявці разом з усіма українцями Закарпаття виявили прагнення до об’єднання з Україною.

Та найбільш перспективного розвитку Свалява набула після возз’єднання Закарпаття з Україною.

Надання Сваляві в 1957 році статусу міста районного підпорядкування відкрило йому нові стартові можливості.

Свалявщина розташована в центральній частині Закарпатської області, у підгірній частині Карпат, і відзначається надзвичайно різноманітними формами рельєфу.

Клімат тут помірно – континентальний. Кліматичні умови вигідні для ведення домашнього господарства, найкращі вони запливах річок Латориці та Боржави.

Сприятливий клімат дозволяє розвивати на території району різні види літнього та зимового відпочинку. Майже всі річки починаються в горах і протікають з північного сходу на південний схід.

Свалява, що знаходиться у центральній частині закарпатської області, має власне обличчя, цікаву історію, на підґрунті якої твориться наше сьогодення, а вигідне природно-географічне розташування міста як своєрідного Європейського центру на роздоріжжі міжнародної автостради, залізничної, нафтової, газової та електро- магістралей, м’який помірно – континентальний клімат й особливо цілющі мінеральні джерела сприяють невпинному зростанню Сваляви.

Руками і розумом талановитих людей місто змінюється з кожним днем на краще, одухотворено розквітає.

Нині Свалява входить в Асоціацію міст України.

 

Мінеральні води – лікувальна база

 

На гербі Сваляви, затвердженому міською радою, виділяється колоритна постать господаря, що надливає у дерев’яну діжу життєдайну воду. Цей символічний штрих в якійсь мірі розкриває таємницю назви міста, яке здавна славилося цілющими джерелами на його околицях. Ці унікальні води у народі прозвали „ Святими криницями”. Вони, нуртуючи з глибинних пластів Карпат, дарують людям здоров’я і силу, а цій Благодатній місцині приносять визнання не тільки в Україні, але й а рубежем.

Тому одна із версій найменування міста пов’язана із слов’янським походженням слова „ Соль – сіль” ( сода соляна – солена). Адже на його території знаходяться соляні мінеральні джерела. Свого часу тут, біля річок Свалявки і Латориці, був перевалочний пункт, звідки доставлялась сіль із „Сільнички Європи” – Солотвина у різні краї.

Збереглися до наших днів перекази, що гуни, шукаючи сою історичну батьківщину, перейшли через верхів’я Карпат і перед ними відкрилися чарівні краєвиди. Дався взнаки тривалий перехід, і племена, щоб втамувати спрагу, спинилися біля джерела. Унікальна на смак чудодійна вода повернула їм сили, додала наснаги. Омиті цілющою водою рани швидко зарубцювалися, і гуни після деякого відпочинку рушили у Дунайську низовину, понісши із собою легенду про незвичайну лікувальну воду. Досі вона не стерлась у пам’яті поколінь.

Вчені вважають, що геологічний вік мінеральних вод Свалявщини становить 65 мільйонів років. У результаті горотворчих процесів близько півтора мільйона років тому в гігантських розколинах зібралася вода, як у замурованій коморі. І тисячоліттями вбирала в себе чарівні сили матері – природи, збагачувалася солями і мінералами.

У західній частині українських Карпат, на Закарпатті, зосереджено більшість мінеральних вод України, представлено майже всі їх типи. Води унікальні за своїм складом та лікувальними властивостями. Тож невипадково людство знову повернулося до вживання мінеральної води як складової здорового способу життя.

 

Свалявщина – один з найперспективніших курортних і курортно – оздоровчих районів не лише на Закарпатті, ба й в Україні. На території району створена ціла мережа оздоровчих закладів.

Краса і щедрість природи ваблять сюди всіх охочих активно відпочити, піт и в туристичний похід чи підлікуватися. Тут є де зупинитися і з чого вибирати.

На базі родовищ мінеральних вод працюють відомі санаторії:

Рекреаційно – туристичні послуги надають бізнес клуб „ У Тараса”, мотель „ Фортуна”, пансіонат „ Латориця”, мотель „ У Ґазди”.

На сьогодні установи туристично – рекреаційної галузі відповідають наданню якості послуг, рівню сертифікації об’єктів та встановленими цінам.

Заклади туристичної сфери, що функціонують в Свалявському районі отримали відповідні сертифікати на готельні послуги та послуги харчування.

Санаторіями Свалявщини надаються додаткові послуги для відпочиваючих, зокрема:

Для відпочиваючих здійснюються ознайомчі автобусні туристичні маршрути – екскурсії поздоровницями й містами Закарпаття. Індивідуальне та групове обслуговування за приватними замовленнями (поїздки в Угорщину, Словаччину). Належно проводиться дозвілля та культурно-масові заходи.

 

Інвестиції

 

За роки незалежності України економічний потенціал Сваляви формується не на пустому місці. Завдяки вигідному сполученню, природним умовам та достатній робочій силі місто після Другої світової війни перетворилося в один з промислових центрів Закарпаття.

Нині визначено основні пріоритетні напрямки розвитку промисловості, виходячи із місцевих ресурсів, зокрема використання мінеральних вод, лісу та сільськогосподарської продукції, відновлюються втрачені економічні зв’язки.

У загальному обсязі переважає виробництво мінеральної води, іншої харчової продукції, а також виробів лісової та деревообробних галузей. Цілющі мінеральні води „ Поляна квасова”, „ Лужанська”, яку розливають великі й малі підприємства різних форм власності, відвантажують споживачам України, експортують до багатьох країн світу.

Останнім часом інтенсивно здійснюється структурна перебудова економіки міста, основу якого становить мале підприємництво. Воно, в значній мірі, вирішує питання зайнятості населення, насичення ринку товарами. Малий і середній бізнес утверджується у виробничій сфері, закладах торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення.

Місцева влада всіляко сприяє посиленню діяльності товаровиробників, їх правового захисту, створенню умов для залучення нових інвестицій.

Відповідно до Закону України „ Про спеціальний режим інвестиційної діяльності у Закарпатській області” реалізується ряд проектів щодо розширення виробництва, впровадження найсучасніших технологій, випуску конкурентно спроможної на світовому ринку продукції.

Унікальне геополітичне становище Закарпаття на перехресті транспортних, торгівельних, комунікаційних міжнародних шляхів і збігу кордонів України з Угорщиною, Словаччиною, Румунією, Польщею завжди сприяло розвитку муніципального та регіонального співробітництва.

Так, більше 30 років жителі Сваляви підтримують дружні стосунки із містом – побратимом Стара Любовня( Словаччина), з м. Нірмигальді та м. Балашодьормот ( Угорщина), складено протокол намірів на співпрацю з м. Гера ( Німеччина).

У рамках співдружності між містами здійснюється конкретна, неформальна, активна співпраця територіальних громад, громадських і національно – культурних об’єднань, мистецьких колективів, молодіжних організацій, установ освіти, спортивних організацій.

 

Ми завжди раді всім, хто прагне приєднатися до нас, по – господарськи використовувати багатства нашої землі, захищаючи екологію навколишнього середовища, примножуючи славу і красу!

 

 

Перспектива

 

Розташована на віддалі 70 км від обласного центру Ужгорода, Свалява має не тільки добре сполучення із ним, але й з усіма містами України, країнами Європи та Азії

А в самому міста, що дихає спокоєм та теплом, чекають на відвідувачів комфорт та доброзичливість. Готельні та оздоровчі комплекси, підприємницькі офіси та ресторани – повсюдно. Куди б Ви не завітали вони знайдуть порозуміння та домашній затишок.

Міська рада разом з колективами різних сфер обслуговування населення прагнуть створити сприятливий мікроклімат, а гармонійна щедра навколишня природа додає зручності кожному, хто перебуває у Сваляві .

За останній час налагоджено рух автомобільного та автобусного транспорту, телефонний і мобільний зв’язок, факс, комп’ютер та Інтернет з’єднують Сваляву з усіма куточками світу.

З кожним роком місто стає красивішим та оновленішим, впевнено дивиться в майбутнє.

 

На обличчі Сваляви – щастя і радість творення.
Тож, приємного Вам відпочинку та

 

 

ЛАСКАВО ПРОСИМО ДО НАШОГО КРАЮ!

 

З повагою,
Свалявський міський голова

Чудова природа – туризм і рекреація


©Інститут Трансформації Суспільства 2008
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, Київ, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28(27), e-mail: editor@osp.com