Свалява - офіційний сайт міста

http://www.svaliava.osp-ua.info

Музеї

Музей ЗОШ №1:  сторінки історії школи, міста, краю

Сучасні реалії диктують доволі прагматичний підхід до життя. І людей, схожих на героїню сьогоднішньої публікації в рубриці „Відомі свалявці”, останнім часом дедалі важче зустріти. Тим більше вражає їхнє непідробне захоплення своєю справою, тим яскравіше виділяється притаманна їм риса, яку коротко можна назвати ентузіазмом. Не дивно, що популярне в радянську добу, у наші дні слово „ентузіазм” майже зникло із лексикону більшості співвітчизників. Це колись іменем ентузіастів називали вулиці у багатьох містах СРСР, а зараз про таких людей мало пишуть і нечасто згадують – інший час, інші кумири, все більше із сфери шоу-бізнесу. Та цей факт зовсім не заважає справді відданим своїй професії людям продовжувати свою справу, не втрачаючи надію на те, що вона знадобиться багатьом іншим. Їхня щоденна праця - не на публіку. Коли автор цих рядків поцікавилася у вчителя української мови і літератури ЗОШ №1 Аліци Федорівни ЯНЦО, з ініціативи якої у школі створили історико-краєзнавчий музей, для чого вона взялася за цю справу, вона відповіла просто: „Комусь же треба потурбуватися про те, щоб зберегти багатий історико-краєзнавчий матеріал, зібраний учнями ЗОШ №1, колишньої Масарикової школи”. 
 


Наразі у музеї зберігається 1861 експонат, значна частина з яких зібрана А.Ф. Янцо особисто. Тут і старожитності (предмети побуту, вік яких дозволяє їм посісти місце в музеї), і одяг із бабусиних скринь, численні фотографії та публікації, пов’язані із Свалявою та іншими населеними пунктами району. Важко уявити тему, що стосується не надто далекого минулого Сваляви, на яку в шкільному музеї не знайшлося би матеріалів. Аліца Федорівна зберегла чимало фото випускників міської першої школи, вчителів і відомих земляків, які приходили на зустрічі з учнями і педагогами. 

Варто зауважити: тут вчителька пропрацювала 48 років. Переглядаючи ці світлини, ніби здійснюєш подорож у минуле. На багатьох з них – прикмети радянської доби: паради - першотравневі та з нагоди чергових річниць жовтневої революції. Виросло покоління дітей, які або не пам’ятають ці своєрідні карнавали з ідеологічним навантаженням (як пізніше, після того, як СРСР зник із карт, почали називати паради), або вже їх не застали. Тому школярам цікаво дізнатися, навіщо двічі на рік крокували центральною вулицею міста чи не всі жителі Сваляви? Зараз можна простежити певну тенденцію: все, що стосується радянських часів, стає модним - полотна художників, що працювали у стилі соцреалізму, вже неабияк цінуються колекціонерами, і дедалі більше почали знімати телефільми, сценарії яких написані на основі тієї, вже не існуючої, радянської, дійсності. Дивишся – і фото із музейного архіву, укладеного Аліцою Федорівною, з кожним роком матимуть ще більшу цінність.
 


Та головне, що музейна справа виявилася живою і захоплююче цікавою. Саме тому цей шкільний музей, як і його солідні й більші „колеги”, має своїх екскурсоводів: про експонати усім відвідувачам розповідають М. Уліганинець, В. Щерб’юк, Т. Цанько, Є. Попович, Е Боровська, В. Сможаник. Поповнювати музейний фонд новими експонатами, а також належно підготувати їх до експозиції Аліці Федорівні допомагає дочка, Мирослава, яка успадкувала від батьків не тільки їхню професію педагога, а й любов до історії і культури Сваляви. Тож шкільний музей має всі шанси стати для туристів, що приїжджають у Сваляву і цікавляться історією нашого краю, об’єктом, у який варто навідатися. 

Принаймні вже є приклад, який подала офіційна делегація чеського міста-побратима Сваляви Жідлоховіце: жоден приїзд у наше місто чеських гостей не обходиться без відвідин колишньої Масарикової школи, а шкільний музей жодного разу не залишається без подарунків, які вручають представники влади Жідлоховіце. Їм відомо,як важливо знати і шанувати своє коріння. 

                          


©Інститут Трансформації Суспільства 2008
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, Київ, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28(27), e-mail: editor@osp.com