Свалява - офіційний сайт міста

http://www.svaliava.osp-ua.info

Найтрагічніше місце Закарпаття – Свалявський меморіальний парк24.11.2015

 21 листопада біля стіни плачу, де на чорних мармурових таблицях викарбувані імена близько 15 тисяч людей, зібралися численні гості з Угорщини та Закарпаття. Прізвища чоловіків, братів, синів читають ті, хто був сповіщений про загибель рідних, але тисячі жертв не були гідно поховані.


Про події, пов’язані з «маленький робот», уголос почали говорити тільки у 80-х роках, до того часу ця тема залишалася під забороною. 24 листопада 1990 року було закладено перший камінь фундаменту, а 27 листопада 1994-го – відкрито частково готовий меморіальний парк. Хоч на території всієї Закарпатської області є пам’ятники, які нагадують про жертви «триденних робіт», Свалявський меморіальний парк залишається тим місцем, де оплакуються тисячі угорців Закарпаття.


Цього холодного, дощового листопадового дня на поминальні урочистості прибув віце-прем’єр-міністр Угорщини Жолт Шем’єн, щоб розділити скорботу із закарпатськими угорцями. Він наголосив: «Тут, на цьому місці, ми бачимо єднання всіх угорців. Але найкращим доказом єдності стали спільні дії під час жовтневих місцевих виборів, де угорці довели, що тільки спільно можна досягти результатів. Закарпатські угорці показали свою силу й продемонстрували чітку позицію щодо захисту своїх інтересів».

 

Угорську сторону на церемонії також представляли посол Угорщини в Україні Ерно Кешкень, керівництво двох консульств Угорщини на Закарпатті та інші офіційні особи. Слід зауважити, що з 1994 року, коли на цьому місці відкрили Меморіальний парк, голова ОДА вперше взяв участь у заходах з ушанування пам’яті загиблих. Геннадій Москаль звернувся до присутніх з урочистою промовою.

 

Василь Брензович, голова ТУКЗ – КМКС, народний депутат України, згадуючи історичні події, які залишили важкий, глибокий слід у житті угорської спільноти, сказав: «На відміну від декількох десятків років, коли угорці не мали до кого звернутися по допомогу, тепер відчувається міцна й щира підтримка закарпатців урядом Угорщини. Та перебуваючи на території Меморіального парку, де відбувалося насилля над невинними, важливо пам’ятати, що війна тягне за собою злидні. Для вирішення проблем тут, у Європі, існують тільки мирні шляхи, і діяти потрібно, докладаючи спільних зусиль».

 

 

 

Карпатський об'єктив©Інститут Трансформації Суспільства 2008
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, Київ, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28(27), e-mail: editor@osp.com