Свалява - офіційний сайт міста

http://www.svaliava.osp-ua.info

Сучасні свалявські традиції: їх витоки та історія15.07.2010
Тлумачні словники української мови пояснюють слово «традиційний» як «звичний; такий, що відбувається за встановленою традицією, що став звичайним, обов'язковим ». Існують традиції прадавні, глибинні, що склалися історично й передаються з покоління в покоління, з діда-прадіда. Однак час не стоїть на місці, не стоїть на місці й життя, невпинно рухається вперед, народжуючи нові й нові традиції, які стають невід’ємною частиною існування окремої родини, громади, навіть країни.
 
В історії нашого невеликого і надзвичайно затишного міста ось уже кілька років традиційно вересень пов'язаний зі святкуванням Дня його народження, жовтень – з урочистостями з нагоди річниці визволення Сваляви у роки Другої світової війни, травень – зі святкуванням Великої Перемоги, з малими олімпійськими спортивними іграми міст-побратимів та загальноміським Балом випускників «Назустріч долі світанковій», червень – зі святкуванням Дня молоді. З нетерпінням очікуючи того чи іншого традиційного свята, навряд чи задумуєшся про його витоки й історію, адже для кожної людини є нормальним порухом насамперед задоволення її естетичних потреб, що, зокрема, й має на меті чи не кожна з перерахованих подій. 
 

Під час нещодавнього звичного вже для нас, свалявців, святкування Дня молоді з великим здивуванням почув зі сцени стадіону «Авангард» слова популярного ведучого МС Коцура (людини, яка, на моє глибоке переконання, бачила на власні очі не одну культурно-мистецьку подію!) про те, що в жодному місті області це свято так не відзначається. Підтвердження цих слів прозвучали й із вуст мукачівських знайомих, які приїхали до Сваляви цікаво й змістовно провести святковий вечір. Свою цікавість вирішив втамувати, звернувшись до головної людини нашого міста, законодавця й творця сучасних свалявських традицій – міського голови Івана Івановича Ревтія.
 
Автор: Іване Івановичу, чому ж усе-таки саме День молоді став одним із найяскравіших свят Вашого міста?
 
І.І.Ревтій: Не побоюся здатися неоригінальним і нагадаю загальновідому істину: молодь – наше майбутнє! Будь-яка громада буде розвиватися доти, допоки в ній житиме й працюватиме молодь. Важливо, поряд із вихованням справжнього патріота рідного міста, зробити життя наших молодих людей цікавим і змістовним, прививати нові традиції, сприяючи становленню активної, небайдужої молодої зміни. Впевнений, що те, чого сьогодні навчається одне покоління, стане в майбутньому нормою життя покоління наступного.  
 
Автор: Іване Івановичу, саме Вам належить ідея відродження святкування Дня молоді у Сваляві, чи не так? Важко не згадати у цьому сенсі слова відомого письменника О.Гріна: « Я зрозумів одну нехитру істину. Вона в тому, щоб творити так звані дива своїми руками ». Цікаво було б почути історію цього «дива» від його творця. 
 
І.І.Ревтій: Важко сказати, коли вперше Свалява святкувала День молоді... Така традиція існувала ще за радянських часів! Що ж стосується відродженого свята, то цьогоріч, якщо вірити математиці, ми його відзначили всьоме. 2003 року вперше святкування проходило на площі Головній, була спроба проведення свята й на площі перед Будинком культури. Але, на мою думку, найкраще відзначати День молоді, за доброю традицією 2004 року, на стадіоні «Авангард», для чого нещодавно там було зведено стаціонарну сцену.
 
За моїм задумом, стрижневою подією свята мав стати конкурс «Міс Випускниця», а всі інші заходи тільки б супроводжували й прикрашали його проведення. Оскільки тодішній червень – це пора шкільних іспитів, а його кінець – час шкільних випускних вечорів, то остання неділя червня, визначена законодавством для святкування Дня молоді, на мій погляд, якнайкраще підходила для проведення конкурсу. Сама ідея відзначення Дня молоді була похідною від ідеї проведення в нашому місті іншого свята, травневого, – Балу випускників «Назустріч долі світанковій», який, до речі, міська рада започаткувала того ж таки 2003 року. Тобто, так чи інакше, все було пов’язане з найважливішими подіями у житті шкільної юні. Впродовж історії існування конкурс постійно вдосконалювався, щороку змінювалися і його програма, і зміст конкурсних змагань, зростали вимоги до майстерності учасниць. 
 
Автор: Але ж 2004 року конкурс мав назву «Міс Свалява»?
 
І.І.Ревтій: Все нове започатковується нелегко. От і ми зустрілися з тим, що спочатку для участі, в силу своєї природної скромності, виявила бажання недостатня кількість свалявських школярок. Тому 2004 року змушені були провести саме «Міс Свалява». Впродовж двох років учасниць готувала ужгородська модель, «Міс Націй-2004» Сандра Болдіжар. Ось уже кілька років з конкурсантками працює наша землячка, директор модельної студії «А-Моделс» Агнеса Білас.
 
Автор: І з конкурсантами також? Адже щороку набирає обертів «Містер випускник», чи не так?
 
І.І.Ревтій: Щодо «Містера випускника» слід зазначити, що це молодий конкурс, проводили ми його цьогоріч втретє. Але він теж надзвичайно популярний. Між іншим, сучасні хлопці виявляють не менше цікавості й бажання брати в ньому участь, ніж у своєму конкурсі дівчата. Юнаки теж прагнуть визнання!
 
Автор: Хотілося б наголосити на унікальності не тільки самих цих свят та конкурсів, але й їхніх назв! Знаю, що Ви – людина на диво скромна, і все ж…скажіть, чи справді такі свята проводяться лише у Сваляві?
 
І.І.Ревтій: Поки що інших даних нема. Якщо вже про це зайшла мова, хочу звернути увагу й на їхню символічність, адже і винуватцями урочистостей, і головними дійовими особами є наша молодь.
 
Автор: Іване Івановичу, щоразу журі конкурсів «Міс випускниця» та «Містер випускник» очолюєте Ви. Нелегко?
 
І.І.Ревтій: Дуже важко…Мабуть, важче, ніж готувати й організовувати ціле свято! Як вибрати найкращих із найкращих? З цим ми стикнулися першого ж разу й відразу вирішили: жоден з учасників не піде з подіуму без звання, жоден не зійде зі сцени без нагороди! Конкурсанти так стараються, так готуються до участі, демонструють такий високий рівень, як хлопці, так і дівчата, що… щороку приходжу до висновку, що найкращі – усі! Наша молодь – найкраща, найкрасивіша, найталановитіша!
 
Автор: Щойно Ви згадали про підготовку та організацію свята. Свалявці завжди з нетерпінням очікують, який же сюрприз цього разу готує міський голова, якого виконавця запросить на свято?
 
І.І.Ревтій: Програма святкування Дня молоді розпочинається зранку і завжди насичена різними подіями: виставками, спортивними змаганнями та розвагами, кулінарними конкурсами, ярмарками та частуванням гостей свята, щороку до програми включаємо різні веселі змагання та конкурси. Завжди цікавою є обов’язкова урочиста частина з традиційним вітальним словом міського голови, привітаннями запрошених, нагородженням найкращих. Та родзинкою свята, звичайно ж, є виступи популярних сучасних виконавців.
 
Автор: За час святкування Дня молоді у Сваляві побувало багато популярних співаків. Не кожне набагато більше місто може похвалитися таким…
 
І.І.Ревтій: На нашій сцені виступали «Скрябін», «Друга ріка», «Бум Бокс», «Ляпіс Трубецькой», Йолка та багато інших виконавців. Окремі з них на той час, коли розважали свалявців, були ще не зовсім відомими широкому загалові. Однак їхні виступи вже тоді говорили про те, що, безперечно, це майбутні зірки.
 
Автор: Отож, можна вважати наше місто однією зі сходинок до визнання майбутніх зірок? А співпраця з ким із знаменитостей здалася Вам найцікавішою?
 
І.І.Ревтій: Можна вважати і так! Співпраця з усіма зірками додала мені незабутніх хвилин спілкування. Вони – без сумнівів – непересічні особистості. Однак кожна людина має свої смаки, недарма ж кажуть: на колір та смак товариша нема! Так от, найцікавішим мені здалося спілкування з білоруською групою «Ляпіс Трубецькой». Хлопці вразили своїм професіоналізмом, виконавською майстерністю, серйозним підходом до справи. Інтересно було бачити роботу артистів зсередини. У шкільні роки я, як майже кожен хлопчак, захоплювався музикою, тому й зараз, через стільки років, надзвичайно хвилююче й цікаво було тримати в руках справжні професійні музичні інструменти!
 
Автор: Іване Івановичу, як на Вашу думку, чи встигло стати Свято молоді доброю традицією для свалявців?
 
І.І.Ревтій: Я переконаний, що святкування Дня молоді, як і інші цікаві й непересічні події міського життя, вже встигли стати традиційними у нашому місті. А традиції живуть довго й незалежно від багатьох інших подій!
 
Автор: Дякую за цікаву розмову.
 
 
А.Йовбак


©Інститут Трансформації Суспільства 2008
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, Київ, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28(27), e-mail: editor@osp.com