Свалява - офіційний сайт міста

http://www.svaliava.osp-ua.info

Свалява : Амброзія, борщовик - методи боротьби20.06.2013

Надзвичайно швидкими темпами в Закарпатті поширюються такі небезпечні рослини, як амброзія полинолиста та борщівник Сосновського. Ці рослини спричиняють сильну алергію та призводять до складних опіків.

На амброзію мало хто звертає увагу, поки вона не починає цвісти. Пилок цієї рослини і викликає важкі захворювання у людей. Тож краще не беріть рослину в руки, не вдихайте пилок, радять фахівці. Зовні листя амброзії нагадує полин, але не має такого різкого запаху. Крім того, стебло та листя опушене.

Щоб викорінити амброзію на невеликих ділянках землі її треба прополювати або скошувати. Щоправда, після скошування вона швидко проростає, тобто її треба косити три-чотири рази за літо, також можна використовувати натрієву й амінну сіль в пропорції 2-3 кг/га в суміші з аміачною селітрою - 10 кг/га чи з сульфатом амонію. А на великих площах слід застосовувати гербіциди. Це найбільш дієвий метод боротьби з амброзією. Асортимент гербіцидів, що усувають бур’ян, досить широкий - підходять препарати на основі солей гліфосату - “Нобль”, “Нобль S”, сульфонілсечовини - “Тритон”, “Конус”, “Міранда”, прометрину - грунтовий гербіцид “Сегмент”, а також “Бастер” на основі поєднання діючих речовин бентазону та МЦПА.

Вибирати препарат треба залежно від культури та фази її розвитку.

Борщовик — отруйна рослина висотою до двох метрів, а то й більше. Росте він обабіч річок, доріг, лісів та полів, а тепер поступово перебирається і на поля, дачні ділянки. Його листя та інші частини стебла можуть викликати небезпечні опіки. Коли сік потрапляє на шкіру, то через декілька годин, а то й днів вона червоніє. При сильних опіках піднімається температура, починається лихоманка, з’являються виразки. Після лікування на їх місці залишаються темні плями. Можливі і смертельні випадки після контакту з борщовиком. Особливо, якщо вражаються рот чи горло.

Як боротися з борщовиком? Кущі його можуть довго рости на одному місці. Корінь у них круглий, товстий, висмикнути або викопати його важко. Важливо «квітку-шапку» скосити, намагаючись триматися якомога далі від рослини. Щоб сік не потрапив на руки, натягніть гумові рукавички. Найкращий ефект виходить, коли обробити бур’ян при формуванні першої розетки листя раундапом. Якщо ж взялися за боротьбу з цим бур’яном всередині вегетації, то краще його скосити, а гербіцидом обробити листя, що залишилося, і додатково залити розчин препарату в порожнисту трубку стебла. Норма витрати рідини — 120 мл на 10 л води.

Коли рослина росте на узбіччі дороги, то обробіток можна зробити суцільно. А якщо борщовик поселився серед культурних рослин, то їх треба захистити від попадання на них препарату.

Якщо на обробленій ділянці планується і надалі садити або сіяти культурні рослини, то обприскування раундапом проведіть за два тижні до посіву або висаджування. Витрата розчину — 5 літрів на 100 квадратних метрів площі. І, звісно, при обробці дотримуйтесь правил техніки безпеки.

Свалявська міська рада©Інститут Трансформації Суспільства 2008
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, Київ, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28(27), e-mail: editor@osp.com