bolsos michael kors nike huarache baratas montblanc boligrafos nike outlet polos ralph lauren baratos oakley baratas michael kors bolsos new balance 574 new balance baratas boligrafos montblanc nike air force baratas polo ralph lauren baratos nike air force 1 nike huarache

nike blazer damskie nike blazer sklep moncler kurtka oakley praha ray ban praha abercrombie mikina polo ralph lauren praha hollister praha hollister mikina abercrombie praha michael kors kabelky hollister sk air jordan tenisky nike free 5.0 bayan nike free run bayan

Головна Новини Контакти

cheap air jordans uk cheap mont blanc pens hollister outlet uk adidas jeremy scott uk hollister outlet cheap air jordans gucci belts uk nike shox uk cheap nike air max 90 gucci belt uk

Офіційна інформація
   
Наше місто
   
Економіка міста
     
Гуманітарна сфера
     
Сервіс та відпочинок
   
Опитування
Які Ви бачите шляхи виходу з кризи житлово-комунального господарства?
Створення ОСББ
Реприватизація житлового фонду
Підвищення тарифів на послуги
Байдуже
Результати
Архiв опитувань

uggs sko louis vuitton oslo nike sko polo ralph lauren dame louis vuitton norge oakley norge parajumpers norge oakley briller polo ralph lauren salg moncler jakke ray ban solbriller canada goose norge ray ban norge woolrich jakke parajumpers salg

Українські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
Туристична Свалявщина
Міські новини
Свалява : Карпатська Україна як держава найкоротшої історії: науковці з різних країн "лікують душевні рани"
30.11.2012

Історична наука не може бути промовистішою і повнішою ніж, власне, самі події історичного процесу. Дійти істини, скласти з мозаїки сукупну картину - надто, коли йдеться про події спільної минувшини різних країн, - таке завдання здається невдячним. Тим часом спробу хоча б зіставити дослідження про одну із драматичних сторінок історії в центрі Європи - створення і загибель Карпатської України - зробили вчені на міжнародній конференції, що відбулася в угорському місті Ніредьгаза.

Історія Карпатської України є показовою у центральноєвропейському регіоні, що протягом ХХ століття зазнав різних державотворчих трансформацій. 15 березня 1939 року у закарпатському місті Хуст була проголошена Карпатська Україна, яка до того часу існувала у складі Чехословаччини на правах автономії. Невелика за площею й населенням держава, що виникла неначе фенікс із попелу, не значилася у планах високої геополітики незадовго до чергового перекроювання карти Європи. І хоч Карпатська Україна як автономія проіснувала лише кілька місяців, а як держава - всього кілька днів, вона залишила свій слід не лише в українській, але і в європейській історії.

Попри те, що ця держава так і не відбулася, вона не відійшла у небуття. Карпатська Україна стала державотворчою складовою нинішньої України, продовжує цікавити сусідні країни і залишається актуальною темою для дослідників.

Вже сама постановка питання - "Карпатська Україна: тривалі суперечки про державу найкоротшої історії" - зобов'язувала науковців з України, Угорщини, Австрії, Польщі та Румунії бути відповідальнішими у своїх оцінках. У радянський період на цю тему було накладено табу. "Чутливою", "конфліктною", "суперечливою" вона залишається і донині.

За словами заступника директора Наукового інституту історії Центру досліджень гуманітарних наук Академії наук Угорщини Оттіло Повка, події, пов'язані з Карпатською Україною, виходять далеко за межі регіональної історії. "Розходження у їх трактуванні в національних історіографіях, що нерідко зумовлювалося політичною заангажованістю, стояли на перепоні об'єктивного висвітлення болісних подій березня 1939 року в Закарпатті, їх досліджень у європейському та міжнародному історичному контексті. На конференції ж з'явилася можливість зіставити точки зору на ті чи інші історичні події і з'ясувати, які із конфліктних та конфронтаційних позицій дослідників є найвразливішими", - зауважив він.

Зі свого боку, угорський вчений Іштван Янек визнав: щодо Карпатської України зустрічаються оцінки та дослідження, які ігнорують документальні архівні джерела, перебуваючи під впливом тенденційних поглядів та унеможливлюючи формування об'єктивної історичної позиції.

Показово, що ініціаторами обговорення стали вчені Угорщини - держави, для якої Закарпаття у складі нинішньої України вважається краєм, втраченим внаслідок насильницького перекроювання мапи Європи. Саме вони на конференції першими порушили широке коло дискусійних питань, пов'язаних з угорським ревізіонізмом і військовими діями Угорщини, діяльністю угорських і німецьких секретних служб на Закарпатті у березні 1939 року, угорською політичною риторикою.

При цьому співробітниця Інституту досліджень меншин Наукового центру суспільних досліджень Угорської АН Чілла Фединець звернула увагу та розбіжність у понятійному апараті угорської історіографії. А саме: надмірну чутливість до понять (термінів), які застосовуються у сусідніх країнах щодо характеристики окремих, спільно пережитих історичних подій, і меншу вимогливість угорців щодо потреби уніфікації власної термінології.

Увага до термінології - не дрібниця у тлумаченні історії. Бо якщо, наприклад, в українській історіографії нерідко для означення одного й того ж періоду паралельно вживаються назви "Карпатська Україна" і "Закарпаття" (що не одне й те ж), то у чеській - "Підкарпатська Русь", "Підкарпаття" або "Угорська Русь" (Podkarpatskа Rus, Podkarpatsko або Uherskа Rus), в угорській - "Підкарпаття" (Karpatalya) або "Русинія" (Ruszinszko), "Русинська земля" (Rutenfold). Що вже казати про те, яку суть представники тої чи іншої держави вкладають у поняття "Карпатська Україна": законна чи незаконно народжена, випадкова держава, чи, як назвав Сталін - "кузька, т. зв. Карпатська Україна, до якої мріють приєднати слона, тобто Радянську Україну".

До речі, як вважають історики, тодішнє німецьке керівництво сприйняло таку оцінку Сталіна як відмову Радянського Союзу від претензій на цю частину української землі, що послужило поштовхом до німецько-радянського зближення і завершилося укладанням пакту Молотова-Ріббентропа. Більше того, багато хто з істориків вважає, що Друга світова війна почалася не з Польщі, а з території Карпатської України - незалежної української держави, яка проіснувала усього чотири дні (рівно стільки, скільки карпатські січовики змогли чинити опір регулярним військовим частинам Угорщини, що мали значну чисельну перевагу).

Важливо, що на такого роду конференціях обговорювана тема набуває своєрідної поліфонічності, і на одну й ту ж подію чи суспільний процес є змога глянути ширше, з різних наукових позицій. Так, учасники конференції з п'яти країн були єдині в тому, що історія Карпатської України - це не локальна історія: в ній, як у фокусі, віддзеркалюється криза, що охопила всю передвоєнну Центральну Європу.

За твердженням польських вчених Даріуса Дабровського та Пйотра Ціхораскі, у період між двома війнами позицію Польщі щодо Закарпаття визначали три фактори: дружні відносини з Угорщиною, ворожість до Чехословаччини та прагнення приборкати поширюваний з власної території український національний рух. Варшава виходила з того, що "створення Карпатської України було б великою загрозою для Польщі, і цього можна було б уникнути окупацією регіону Угорщиною".

Що ж стосується Німеччини, то, за словами українського історика Олександра Богіва, питанням Карпатської України Німеччина одночасно могла тиснути як на Угорщину, так і на Польщу, СРСР та Румунію. Натомість Румунія, за твердженням румунського вченого Корнела Града, здійснювала конкретні дипломатичні заходи задля збереження румунсько-чехословацького кордону, щоб завадити Угорщині окупувати Карпатську Україну. Коли ж Угорщина здійснила військове втручання, "Румунія відкрила свої кордони для потоку біженців з Карпатської України".

В історії Карпатської України і надалі болючою залишається сторінка її оборони та загибелі. Ця тема досі знаходить своєрідний конфліктний відгомін. У 2009 році на Верецькому перевалi на межi Закарпатської та Львiвської областей невідомі облили червоною фарбою монумент, присвячений 1100-літтю з часу переходу угорцями Карпат, і написали "Слава Українi - 1939 р.", "Тут була Карпатська Україна". Принагідно зазначимо, що на Закарпатті багато хто вважає, що такому пам'ятнику не місце на території, де було знищено січовиків-оборонців Карпатської України, проте це не виправдовує акту наруги.

Розходження у підходах щодо оцінки оборонців Карпатської України виявилися і під час конференції у Ніредьгазі. Посилаючись на брак документів, угорські дослідники і досі не можуть назвати число вбитих січовиків. За словами наукового працівника Архіву м. Тотобаня Чобо В. Стенге, "точних відомостей через пропажу військових документів немає, але що це відбулося - факт". За підрахунками ж українських дослідників, українці втратили близько 230 оборонців, ще 400 було поранено.

З цього приводу український вчений Олександр Пагіря, розповідаючи про шлях Карпатської Січі від парамілітарної організації до збройної армії, зазначив: "У той час, як в українській історіографії організація "Карпатська Січ" перебуває у центрі уваги широкої наукової громадськості, з угорського боку існують окремі спрощені підходи, згідно з якими членів організації називають "бандитами", "терористами". Подвійний, різний дискурс, що не стикується один з одним, і надалі лише зміцнює взаємну недовіру".

Тим часом, така нестиковка у наукових підходах виявилася єдиною на конференції, яка, за визначенням одного з її учасників, "формує довір'я і лікує душевні рани".

"Історіографія не повинна бути слугою політикуму, що у багатьох випадках забуваємо, але якщо забуваємо, то вже ніколи не будемо істориками. Позиції науковців ніколи не застигають, адже завжди з'являються на світ нові факти, нові джерела. Питання Закарпаття важливе не лише для України та Угорщини, але зачіпає і всю історію Центральної Європи", - зазначив на конференції румунський вчений Корнел Град, з думкою якого не можна не погодитися.

Форум був проведений у межах програми "Мережі європейської пам'яті та солідарності", завданням якої є підтримувати процеси порозуміння щодо ставлення до історії ХХ століття шляхом діалогу.

За матеріалами УКРІНФОРМ

[версія для друку]


Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют

Сайт створено Інститутом трансформації суспільства в рамках програми МАТРА КАП Посольства Королівства Нідерланди в Україні
TyTa